Wywiady

Wywiad z Patrykiem Semczukiem

0
Z portalem Osiek.net zgodził się porozmawiać lider wyrzyskiej Młodzieży Wszechpolskiej, Patryk Semczuk. Poruszyliśmy przede wszystkim temat działalności społecznej lokalnego koła MW.

Łukasz Nieroda: Mija rok od czasu powstania koła Młodzieży Wszechpolskiej w Wyrzysku. Skąd wziął się pomysł założenia w naszej gminie takiej struktury? Dlaczego wybraliście właśnie MW, a nie inną organizację o podobnym profilu ideowym?

Patryk Semczuk: Pomysł założenia koła powstał z mojej inicjatywy. Widziałem, że w naszej gminie nie ma żadnej organizacji patriotycznej, więc postanowiłem ją założyć u nas. Dlaczego właśnie Młodzież Wszechpolska? Czytałem trochę w internecie, jak MW działa lokalnie w całej Polsce w różnych miastach oraz mam znajomego, który zachęcił mnie do założenia koła u nas. Żeby założyć koło potrzebne jest 5 osób. Udało mi się zebrać 7. Do dzisiaj od początku zrezygnowały tylko dwie osoby, które nie angażowały się w działanie w różnych akcjach, a w ciągu roku dołączyły 3 osoby. Co jakiś czas znajduje się ktoś, kto jest chętny wstąpić do organizacji. Podobno chcą dołączyć kolejne 2 osoby. Sympatycy portalu Osiek.net mogą być dumni, bo są to mieszkańcy Osieka.

Ilu członków liczy obecnie koło? Czy wśród was są też osoby z Osieka?

W kole jest aktualnie 8 osób. 3 osoby z Wyrzyska, 4 z Osieka, a jedna osoba jest mieszkańcem Łobżenicy. W kole się śmiejemy, że powinniśmy zmienić nazwę na MW Osiek, bo był czas, gdzie od was (z Osieka – dop. ŁN) były 4 osoby, a z Wyrzyska tylko dwie. Żeby wstąpić do naszej organizacji trzeba być patriotą. Przede wszystkim osoba nie może być bierna i powinna chcieć działać w kole. W naszej organizacji nie potrzebujemy tzw. „statystów”.

Niedawno przeprowadziliście akcję plakatową zachęcającą mieszkańców naszej gminy do kupowania polskich produktów u przedsiębiorców nieunikających opodatkowania w Polsce. Czy mógłbyś opisać, jakie jeszcze działania dotychczas przeprowadziliście i jaki był ich odbiór społeczny?

Innych akcji w ciągu roku było kilka. Z okazji 14. lutego w tzw. walentynki w całej Polsce odbywała się kampania społeczna „Kocham Polskę”. Tego dnia rozdawaliśmy mieszkańcom Wyrzyska plakaty z napisem „Kocham Polskę”. Można było usłyszeć pozytywne komentarze za tę akcję. Jedna z osób, która otrzymała plakat chciała nam nawet zapłacić, co zapadło nam w pamięć. Na początku listopada można było o nas usłyszeć w Radio Merkury w związku z krytyką z naszej strony wystawienia warty honorowej harcerzy pod pomnikiem sowieckim w Wyrzysku. Zostaliśmy wtedy oskarżeni, że działamy dla jednego z kandydatów na burmistrza naszego miasta, co było zupełnym kłamstwem. Tydzień później organizowaliśmy obchody 75. rocznicy mordów w Paterku k. Nakła, gdzie zostali zamordowani kapłani i inteligencja z okolicznych powiatów przez hitlerowców. W grudniu z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy paczki świąteczne dla najuboższych rodzin z naszej gminy. Niedawno zbieraliśmy podpisy pod ustawą całkowitego zakazu aborcji w ramach współpracy z fundacją Pro-Life. Zebraliśmy 250 podpisów. Łącznie w całej Polsce udało się zebrać 400 tysięcy podpisów.


W ramach akcji „Kocham Polskę” w lutym wszechpolacy odwiedzili Panią burmistrz, Bogusławę Jagodzińską, która z aprobatą odniosła się do przedsięwzięcia, obiecując, że wywiesi plakat w Urzędzie.
Wróćmy jeszcze do wspomnianej już akcji plakatowej. Wasze środowisko – popraw mnie, proszę, jeśli się mylę – uważa, że III RP nie tylko nie realizuje zadań, jakie powinna realizować z punktu widzenia idei narodowej, ale wręcz aktywnie działa na szkodę Polaków. Jednocześnie zachęcacie jednak ludzi, by oddawali temu państwu więcej pieniędzy. Czy nie ma w tym sprzeczności?

Przez media jesteśmy nazywani jako „antysystemowcy” odkąd Marian Kowalski kandydował na prezydenta RP. Masz rację, uważamy, że partia sprawująca władzę działa na szkodę Polaków. Jedną z pierwszych jest walka z katolicyzmem. Jak wiemy, w Polsce jest 90% katolików, a od kilku lat są oni coraz bardziej prześladowani, co jest tragiczne w kraju katolickim. Są dyskryminowani, wyśmiewani, poniżani. W sejmie przechodzą takie ustawy jak niedawno w kwestii dotyczącej in vitro czy inne antykatolickie sprawy. Mam nadzieje, że w październiku POżegnamy rządzących naszym krajem i zacznie się dziać coś pozytywnego, chociaż zapowiada się, że PiS może wygrać w październiku, a my między PO i PiS nie widzimy dużej różnicy. Co do innych spraw – oddawania pieniędzy państwu. W 2007 r. Donald Tusk obiecał, że obniży podatki, a jak PO doszło do władzy od razu podniesiono główny podatek do 23%. O ile dobrze pamiętam, Bronisław Komorowski podpisał dwadzieścia kilka ustaw dotyczących podwyższenia podatków. Dla nas wielką inspiracją w sprawach gospodarczych są Węgry, które współpracują gospodarczo ze wschodnimi państwami i dzięki temu w tamtym roku mieli kilkuprocentowy wzrost PKB i od razu rząd Orbana planuje obniżyć podatki, m.in. na wieprzowinę. Chciałbym dodać, że nasi bracia Węgrzy maja najtańszy gaz w Europie.

Podczas ostatniej kampanii samorządowej staraliście się zorganizować debatę wyborczą, do której jednak nie doszło. Czy mógłbyś przybliżyć kulisy tego wydarzenia i wyjaśnić, jak komitety wyborcze ustosunkowały się do pomysłu?

Pomysł zorganizowania debaty był z naszej strony. Na publiczną debatę zgodzili się wszyscy kandydaci oprócz aktualnej Pani burmistrz, Bogusławy Jagodzińskiej. Powodem odrzucenia zaproszenia były niemiłe komentarze w internecie na temat debaty. Jednym z powodów rezygnacji było przypuszczenie, że debata koncentrowałaby się na sprawach światopoglądowych. Po rezygnacji Pani Jagodzińskiej wycofał się również Pan Pikulik, a następnie reszta kandydatów.

Co planujecie na przyszłość?

Na przyszłość planujemy bardziej się zaangażować w działanie koła, organizować w Wyrzysku różne akcje patriotyczne i wykłady znanych historyków, takich jak Leszek Żebrowski czy Tadeusz Płużański, syn Żołnierza Niezłomnego, który był sądzony razem z rotmistrzem Witoldem Pileckim. Chcielibyśmy też działać z innymi kołami MW, pomagając im w różnych akcjach. Przede wszystkim chcemy krzewić umiłowanie ojczyzny wśród młodych ludzi.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuje. Czołem Wielkiej Polsce!

Fot. profil MW Wyrzysk na FB.

O autorze

Łukasz Nieroda Współredaktor serwisu Osiek.net.

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Łukasz Nieroda

Współredaktor serwisu Osiek.net.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja