Wywiady

Rozmowa z Piotrem Wawrzyniakiem (KORWiN)

0

Przedstawiamy ekskluzywny wywiad udzielony dla naszego portalu przez Pana Piotra Wawrzyniaka – lidera listy wyborczej partii KORWiN w naszym regionie, prezesa okręgu pilskiego i twórcy lokalnych struktur ugrupowania.

Według sondaży jego środowisko polityczne może liczyć na ponad 5% poparcia, co oznacza, że być może Pan Piotr Wawrzyniak będzie nowym reprezentantem naszego regionu w sejmie nadchodzącej kadencji.

Łukasz Nieroda: 4 lata temu środowisko Janusza Korwin-Mikkego również starało się walczyć o mandaty poselskie. Wtedy jednak struktury lokalne nie dostarczyły na czas wymaganej liczby podpisów do PKW i sympatycy opcji konserwatywno-liberalnej nie mogli głosować na kandydatów z waszych list w połowie Polski. Zabrakło was również u nas, w 38. okręgu wyborczym. Tym razem udało wam się jednak dopilnować wszystkich formalności w terminie. Czy może opowiedzieć nam Pan, jak na przestrzeni tych 4 lat rozwinął się lokalny oddział partii? Dlaczego wtedy wam się nie udało, a w tej zbiórce podpisów dopięliście swego?

Piotr Wawrzyniak: 4 lata to w polityce, szczególnie polskiej, szmat czasu. Przez te lata przewinęło się przez struktury w których działam wielu ludzi. Przełomem okazał się nowy projekt polityczny, czyli partia KORWiN. Pojawiło się w nim dużo nowych, ambitnych, kreatywnych działaczy nie tylko w Pile i okolicach, ale także w takich miejscowościach jak Wolsztyn, Szamotuły czy Wągrowiec będących w naszym okręgu wyborczym. To w oparciu o te struktury akcja zbierania podpisów i tworzenie dobrej listy wyborczej były łatwiejsze i zakończyły się pełnym sukcesem.

Wydaje się, że w Osieku i gminie Wyrzysk środowisko JKM cieszy się stosunkowo wysokim poparciem – we wszystkich wyborach na przestrzeni ostatnich lat wynik waszych reprezentantów był wyższy niż średni wynik dla Polski. W ostatnich wyborach samorządowych był Pan jednym z najczęściej wybieranych kandydatów w Osieku. Jak obecnie ocenia Pan siłę przebicia partii w naszej miejscowości i gminie?

Cieszę się z wysokiego poparcia dla naszych postulatów, powtarzanych w kolejnych kampaniach wyborczych na terenie gminy Wyrzysk i szczególnie w Osieku. Myślę, że to efekt działania dawnych kolegów z naszej partii, którzy „zarazili” ideami wolnościowymi swoich kolegów i sąsiadów. Być może mieszka też tutaj większy odsetek ludzi, którzy wierzą że tylko zmniejszenie danin na rzecz państwa i oddanie decyzji w wielu sprawach ludziom, a nie urzędnikom, jest drogą do dumnej, bogatej Polski.

Na liście partii KORWiN w naszym okręgu znajdziemy mieszkańców m.in. z Piły, Poznania, Wolsztyna, Szydłowa, Szamotuł. Pan jest z Trzcianki. Nie ma natomiast ani jednej osoby z gminy Wyrzysk, mimo tego, że mieszkańcy tego regionu dość chętnie nas was głosują. Czy wśród was są jacyś aktywiści z naszej gminy, którzy jednak nie chcą oficjalnie startować?

Mamy rzeczywiście kandydatów z wielu miejsc. Nasz okręg jest powierzchniowo bardzo duży i obejmuje 11 powiatów, od Złotowa na północy do Wolsztyna na południu. To że zabrakło kandydata z gminy Wyrzysk, to faktycznie wynik indywidualnej decyzji działacza, który zajęty własnym, rolniczym biznesem, nie podjął się tego absorbującego czasowo wyzwania. Myślę, że tym miejscu mógłbym zaapelować o wstępowania w szeregi partii KORWiN nowych działaczy z gminy Wyrzysk, którzy w przyszłości mogliby stać się lokalnymi reprezentantami w strukturach władzy z ramienia naszego ugrupowania. Kontakt przez oficjalny fanpage KORWiN – Piła na Facebooku.

Jaki wynik – wg Pańskich szacunków – partia musi uzyskać w naszym okręgu, żeby reprezentant waszej listy dostał się do sejmu?

System liczenia głosów D’Hondta, który stosujemy w wyborach do sejmu w Polsce, jest dość skomplikowany i generalnie preferuje duże partie. Doświadczenie poprzednich wyborów uczy nas jednak, że w naszym okręgu wynik w granicach 8% dałby jeden mandat partii KORWiN.

Jak skomentuje Pan słowa Piotra Głowskiego (prezydenta Piły) w sprawie lokalnej polityki dotyczącej kryzysu imigracyjnego? Prezydent stwierdził, że [m]y ze swojej strony pomagamy w pierwszej kolejności Polakom. (…) Ale nie oznacza to, że jeśli pojawią się uchodźcy z innych krajów to im nie pomożemy. (…) Jeżeli jednak będziemy widzieli, że ci ludzie [imigranci] mają kłopoty ze znalezieniem miejsca w Polsce, to będziemy uczestniczyć w tym procesie [pomocy uchodźcom]. Nie na zasadzie przymusu, ale taki normalny ludzki odruch – który powinien się pojawić – na pewno będzie.

Pan Głowski mówi o ludziach, których w Polsce praktycznie nie ma. Uchodźcy z terenów wojennych to problem marginalny. Prezydent Piły unika jasnej deklaracji w sprawie nielegalnie przekraczających granice Unii Europejskiej, imigrantów ekonomicznych z krajów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. To o tych ludzi chodzi w tzw. kryzysie imigracyjnym. My mówimy jasno – nie dla islamskich imigrantów w Polsce. Nie chcemy dyktatu niemieckiego w sprawie trzymania u nas ludzi, których przywiodła do Europy obietnica zasiłków socjalnych. Klasyczny szantaż moralny który przy okazji stosuje Głowski („to normalny ludzki odruch”), to oczywiście nawiązanie do propagandy, którą sączą przychylne obecnej władzy media. Chcą one ukryć blamaż polityczny rządu PO/PSL, który zgodził się, wbrew opinii publicznej, na propozycje UE w tej sprawie, niszcząc przy okazji solidarność Grupy Wyszehradzkiej.

Co sądzi Pan o niedawnej inicjatywie senatora Mieczysława Augustyna (PO), której celem było otwarcie drogi dla nadania Pile statusu osobnego powiatu i tym samym samorządowego oddzielenia miasta od reszty tego obszaru, który dzisiaj jest powiatem pilskim?

Pan senator działa tu w interesie wąskiej grupy ludzi, którzy mogą skorzystać na tym rozwiązaniu. Może to także szykowane „wyjście awaryjne” na wypadek utraty fotela senatorskiego. Generalnie działanie w sprawach tworzenia nowej lokalnej administracji bez poważnych konsultacji w mieszkańcami tego terenu to przykład, jak wygląda obywatelskość w naszej partii rządzącej. Osobiście, nie jestem zwolennikiem tej jednostki administracyjnej w Polsce, gdyż generuje ona znaczne koszty, przy małych kompetencjach, które można w większości przekazać do gmin lub po prostu ograniczyć. Na koniec chciałbym poprosić mieszkańców Osieka i okolic, o głos na jedyny komitet wyborczy w Polsce, który dąży do realnej zmiany, ograniczenia danin i potęgi urzędników w naszym kraju. Chcemy być reprezentacją ludzi, którzy nie zgadzają się na islamskich imigrantów, cenią polskie, konserwatywne wartości i nie boja się decydować o własnym losie.

Dziękuję za rozmowę

Biogram kandydata:
lat 46, urodzony w Nowym Tomyślu, mieszkaniec Trzcianki. Z zawodu historyk – nauczyciel, uczy w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance. Z zamiłowania regionalista, piszący artykuły historyczne o swojej „małej ojczyźnie” m. in. w Wirtualnym Muzeum Trzcianki (http://wirtualnemuzeumtrzcianki.trz.pl). Założyciel i sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcianeckiej. Obecnie pełni funkcję Prezesa Okręgu Piła partii KORWiN. Miłośnik piwowarstwa amatorskiego. Wierny kibic drużyn piłkarskich Lubuszanina Trzcianka i Lecha Poznań. Żonaty, dwoje dzieci.

 

O autorze

Łukasz Nieroda Współredaktor serwisu Osiek.net.

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Łukasz Nieroda

Współredaktor serwisu Osiek.net.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja