Wywiady

Bogusława Jagodzińska odpowiada na pytania przedwyborcze

0
Bogusława Jagodzińska
Pani Bogusława Jagodzińska, kandydatka na urząd burmistrza Wyrzyska oraz dyrektorka szkoły podstawowej w Wyrzysku i radna powiatu pilskiego ubiegłej kadencji, również udzieliła odpowiedzi na nasz zestaw pytań przedwyborczych. Zapraszamy do lektury.

Łukasz Nieroda: Co myśli Pani o instalacji oświetlenia na ścieżce rowerowej? Wydaje się, że znacznie zwiększyłoby to zarówno użyteczność ścieżki jak i bezpieczeństwo osób z niej korzystających, szczególnie zimą, kiedy ściemnia się bardzo szybko. Z drugiej strony pociąga to za sobą pewne koszty i z pewnością wiele osób mogłoby podnieść zarzut, że w gminie są pilniejsze inwestycje do zrealizowania.
Bogusława Jagodzińska: Ścieżka rowerowa prowadząca z Wyrzyska do Osieka stała się ostatnimi czasy ważnym szlakiem komunikacyjnym. Korzysta z niej coraz więcej ludzi uprawiających sport i jazdę na rowerze, to także, szczególnie w okresie letnim, ciąg spacerowy, dlatego o to miejsce trzeba zadbać. Wielokrotnie użytkownicy ścieżki podnosili, także radni na radach miejskich w Wyrzysku, problem jej doświetlenia. Sądzę, że należy się tym zająć w jak najszybszym czasie. Ścieżka powinna być nie tylko dobrze oświetlona, ale także zadbana i doposażona w ławki i kosze na śmieci. A czy to pociąga koszty? Oczywiście, jak każde zadanie, ale nie aż takie, by było nierealne i nie do zrobienia. Zawsze są pilniejsze inwestycje, ale trzeba też zadbać o te, które już istnieją, by służyły mieszkańcom i były bezpieczne.
Jak ustosunkuje się Pani do problemu zadłużenia gminy? Na przestrzeni ostatnich lat dług znacznie się powiększył. Czy w takiej sytuacji powinno kontynuować się dotychczasową politykę, czy może lepiej przyjąć zasadę zbilansowania i nie uchwalać budżetów z przewidywanym deficytem? Jeśli to drugie, to w jaki sposób: poprzez podniesienie lokalnych podatków i opłat, cięcia wydatków, czy może jednoczesne zastosowanie obu rozwiązań (w jakich proporcjach?)?
Kiedy burmistrz Bratkowska przejmowała gminę, dług wynosił ok. 7 mln złotych. Obecnie zadłużenie gminy kształtuje się na poziomie 23,4 mln zł i stanowi to 53% dochodów budżetu gminy. Dopuszczalny próg to 60%. Zbliżamy się niebezpiecznie do maksymalnego progu. W gminie poczyniono inwestycje, ale pochłonęły one znaczne kwoty. Trzeba mieć świadomość, że zaciągane kredyty związane były z możliwością pozyskiwania dofinansowań unijnych. Należało się jednak zastanowić, czy wszystkie inwestycje poczynione w latach ubiegłych były celowe i koniecznie, jak chociażby boisko w Gromadnie, które będzie pochłaniało kolejne kwoty, gdyż zbudowane jest na terenie bagiennym . A jaką należałoby w związku z tym prowadzić politykę finansową? Na to pytanie będę mogła odpowiedzieć, jeśli wolą Wyborców dane mi będzie dokładne zapoznanie się z pełną dokumentacją dotyczącą, m. in. zawartych umów kredytowych, strukturą budżetu na rok 2015 i wszelkimi założeniami znajdującymi się w wieloletniej Prognozie Finansowej.
Jakie działania należy podjąć względem fundamentów hali na terenie stadionu w Osieku? Należy dokończyć budowę obiektu, czy może byłaby to nietrafiona inwestycja niemająca uzasadnienia w obecnych warunkach?
W sprawie hali na terenie stadionu w Osieku nad Notecią zostały podjęte już określone działania, których realizacja znajduje odzwierciedlenie w nowym planie zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na tereny usług, także sportowych oraz związanych z funkcją mieszkaniową. W związku z tym, ze powstała nowa hala sportowa przy gimnazjum, zbędne jest budowanie nowej przy stadionie.
Jeśli gmina ma problem z zagospodarowaniem budynku domu kultury w Osieku i pozyskaniem odpowiedniej dokumentacji, to może lepszym wyjściem byłaby prywatyzacja obiektu i scedowanie tego zadania na nabywcę (jeśli taki by się znalazł)? Gmina pozbawiłaby się wpływów z tytułu dzierżawy, ale jednocześnie zapewniłaby sobie stały dochód podatkowy, a nowy właściciel miałby więcej środków na reinwestycje.
Tym problemem należy się zająć jak najszybciej, bo niewątpliwie ten obiekt ma służyć mieszkańcom Osieka, nie powinien niszczeć, jak to się dzieje teraz, i ma też przynosić dochód gminie. Jednak jaką on funkcję powinien pełnić, o tym w pierwszej kolejności winni zadecydować mieszkańcy Osieka w ramach konsultacji społecznych. Ostateczną jednak decyzję o jego przeznaczeniu podejmie burmistrz i rada miejska.
Naprawa drogi prowadzącej z Osieka do Wyrzyska nie leży w zakresie kompetencji samorządu gminnego, jednak naszych czytelników zastanawia, czy, jako burmistrz, planuje Pani w jakiś sposób wywierać nacisk na województwo na rzecz jej remontu.
Rzeczywiście naprawa tej drogi nie leży w kompetencji samorządu gminnego, ale nie wyobrażam sobie, by burmistrz gminy na terenie której leżą drogi krajowe, wojewódzkie czy powiatowe nie zabiegał o to we właściwych instytucjach, by były one bezpieczne dla ich użytkowników. Wiem również, z doświadczenia jakie posiadam z pełnienia funkcji radnej powiatowej, że nie wystarczy tylko i wyłącznie słać pism z prośbą o remont danej drogi, trzeba spowodować, by główni decydenci na własne oczy zobaczyli, jak ona wygląda, bo tylko wtedy jest szansa, że inwestycja zostanie wykonana i to możliwie jak najszybciej. Ja tak będę działać.
Czy chciałaby Pani dodać coś jeszcze, by zachęcić mieszkańców Osieka do oddania głosu na swoją osobę?
Szanowni Państwo! Już w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów. 30 listopada to właśnie Państwo będziecie decydować o rozwoju naszej Gminy. Chciałabym, żeby Osiek nad Notecią był miejscowością nie tylko zadbaną i czystą, ale także miejscem, w którym tętni życie kulturalno ? turystyczne. Mój program zakłada rozwój tej miejscowości, m. in. poprzez wykorzystanie warunków przyrodniczych i miejsc historycznych, ale także wspieranie lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć gospodarczych. I mimo to, iż zarzuca mi się brak wielokierunkowego wykształcenia ( jestem nauczycielem ? polonistą) i umniejsza moje doświadczenie w pracy w Radzie Powiatu w Pile, nie wspominając o tym, że mam również wykształcenie z zakresu administracji, to proszę o danie mi szansy. Potrafię rozmawiać z ludźmi niezależnie od ich statusu materialnego i pozycji społecznej i chcę służyć wszystkim mieszkańcom. Jaki dialog społeczny jest prowadzony obecnie i jak traktuje się obecnie ludzi chcących działać i mających inne spojrzenie na funkcjonowanie naszej Gminy, przekonali się Państwo niedawno, czytając ?Czas Wyborów? – broszurę wyborczą obecnej Burmistrz. Jeśli zależy Państwu na Dobrej Zmianie, na traktowaniu ludzi z należnym ich szacunkiem, to zapraszam do urn 30 listopada! Dziękuję.

O autorze

Łukasz Nieroda Współredaktor serwisu Osiek.net.

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Łukasz Nieroda

Współredaktor serwisu Osiek.net.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja