Polityka, Sport

Wspólnie zadbajmy o sport w Osieku. Szymon Grykier wie, jak to zrobić.

0

grykierUratować sport w naszej miejscowości może sponsoring tytularny. Stadion olimpijski im. Jana Kowalskiego? Dlaczego nie!

Osiek szczycić się może pięknym stadionem olimpijskim, którego do niedawna pozazdrościć nam mogli zawodnicy i kibice z sąsiednich miejscowości, a nawet gmin. Obraz ten wydaje się jednak przechodzić do przeszłości. I ze stadionem, i ze sportem, a przynajmniej tym najpopularniejszym i wywołującym największe emocje – piłką nożną, dzieje się w Osieku źle.

Na początku roku do historii przeszła reprezentująca Osiek ekipa seniorów sekcji piłkarskiej. Decyzja zapadła ku rozpaczy kibiców, a oficjalnym powodem podawanym przez zarząd były problemy z trwałym  skompletowaniem drużyny. Najbardziej zaangażowani gracze pochodzący z Osieka grają dziś m.in. dla Nieżychowa czy największego kiedyś rywala Orła – Łobzonki Wyrzysk.

Innym symptomem kryzysu jest zresztą stan, w którym znajduje się nasz obiekt sportowy. Imponująca niegdyś bieżnia wokół płyty boiska wygląda dziś fatalnie. Bujnie porasta ją trawa, a z odległości kilku metrów nie da się dostrzec, gdzie zaczyna się murawa, a kończy nawierzchnia toru. W fatalnym stanie jest również kort tenisowy, którym zajmuje się OSiR.

Stadion

W gminie nie ma jednak pomysłu, jak naprawić obecny stan rzeczy. A właściwie nie było aż do teraz. Ubiegający się o fotel radnego Szymon Grykier (okręg siódmy) zobowiązał się działać na rzecz klubu. Rozwiązaniem problemu jest pozyskanie dodatkowych funduszy na rzecz stadionu i klubu. Można to zrobić poprzez zaoferowanie sponsoringu tytularnego dla obiektu. Polegać miałoby to na tym, że gmina sprzedałaby prawo do nazwy na określony okres (na przykład pięciu lat) darczyńcy oferującemu najwyższą kwotę. Pozyskane pieniądze można byłoby przeznaczyć na utrzymanie obiektu lub wprowadzenie skromnych zachęt finansowych dla zawodników grających w barwach Orła, którzy mogliby dostawać pieniądze za mecze wygrane lub wyjazdowe. Na pewno byłaby to cegiełka na rzecz przyciągnięcia zawodników i reaktywacji seniorów.

Sponsoring tytularny nie jest niczym niezwykłym. W Kanadzie czy przede wszystkim Stanach Zjednoczonych jest to działanie bardzo rozpowszechnione. W Polsce, choć w mniejszym stopniu niż w wymienionych państwach, również nietrudno znaleźć przykłady, vide Stadion Energa Gdańsk. Oczywiście stadion w Osieku nie jest obiektem tak medialnym, więc i możliwe do uzyskania kwoty byłyby nieporównywalnie niższe, ale i tak zapewne stanowiłyby mocny zastrzyk finansowy  dla budżetu. Nazwa stadionu byłaby zresztą tylko częścią szerszego pakietu, obejmującego możliwość reklamy sponsora w granicach całego obiektu. W epoce Internetu jest to tym bardziej przydatne, że nazwisko czy nazwa firmy darczyńcy mogłaby widnieć również między innymi na mapach Google. Byłoby to więc dla sponsora dobrym zabiegiem marketingowym.

Co zrobić, by uczynić Osiek miejscem bardziej atrakcyjnym dla potencjalnego darczyńcy? Na pewno można działać na rzecz dobrej reputacji naszej gminy wśród ludzi biznesu, na przykład poprzez jak najwyższe obniżenie podatków od nieruchomości, co również należy do postulatów Szymona Grykiera.

Aby dać potencjalnym ofiarodawcom poczucie, że wydają na szczytny cel pieniądze, które następnie będą dobrze spożytkowane, trzeba też zadbać o transparentną politykę finansową klubu. Nie jest to trudne. Wystarczy założyć stronę TSK Orzeł Osiek, na której pojawiać się będą przetargi na zakup potrzebnego sprzętu i sprawozdania z przeprowadzanych konkursów dot. rozbudowy i naprawy obiektu. Nie jest to trudne. Jedyne, czego potrzebujemy, to głos na Szymona Grykiera.

O autorze

Łukasz Nieroda Współredaktor serwisu Osiek.net.

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Łukasz Nieroda

Współredaktor serwisu Osiek.net.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja