Polityka

Spotkanie z posłem na sejm, Krzysztofem Paszykem

0

We wtorek (17.01.2018) odbyło się w Osieku nad Notecią spotkanie z posłem na sejm obecnej (VIII) kadencji, Krzysztofem Paszykiem (PSL). Miało ono charakter otwarty i zgromadziło ponad 20 osób.

Wśród obecnych znaleźli się m.in. Ewa Pawlaczyk (sołtys Osieka);  Józef Lewandowski (wiceburmistrz gminy Łobżenica), Stefan Piechocki (wicestarosta powiatu pilskiego) oraz Jan Pikulik (radny sejmiku), który podjął trud poprowadzenia spotkania.

Poseł rozpoczął wystąpienie od krótkiego podsumowania działań PSL w sejmie na przestrzeni ostatniego roku. Zaznaczył, że posłowie klubu poselskiego, pomimo zastrzeżeń, opowiedzieli się za rządowym projektem 500+ z nadzieją, że w przyszłości – w okresie lepszej koniunktury politycznej dla ugrupowania – uda się im poprawić rzekome niedociągnięcia zawarte w przepisach obecnie regulujących działanie programu. Podkreślił przede wszystkim konieczność wprowadzenia zasady określonej jako „złotówka za złotówkę”, która umożliwiłaby pobranie świadczenia na pierwsze dziecko rodzinom, których dochód na osobę nieznacznie przekracza ustalony próg finansowy. W takich wypadkach środki miałyby zostać wypłacone z pomniejszeniem o kwotę, którą dochód na osobę przekracza próg (co w praktyce znaczy, że jeśli w rodzinie dochód na osobę byłby więc wyższy o 100zł od przewidzianego progu, rodzina dostałaby 400zł).

Pomimo poparcia dla flagowego projektu rządu, gość skrytykował partię rządząca za szereg posunięć. Wśród nich wymienił brak sprzeciwu wobec umowy liberalizującej handel z Kanadą (CETA), której zastosowanie naraziłoby polskie rolnictwo na straty. Działacz PSLu uważa bowiem, że nie ma żadnych gwarancji na to, że polscy rolnicy sprostają konkurencji z żywnością sprowadzaną z zagranicy, gdyż dzięki zastosowaniu technologii modyfikacji genetycznych może być ona tańsza. Odniesienie się do umowy CETA nie było zresztą jedyną sytuacją, przy okazji której poseł przyznawał się do silnych sympatii wobec protekcjonizmu – nie tylko w obszarze rolnictwa, ale również bankowości.

Krzysztof Paszyk wyraził również sceptycyzm wobec planów reformy edukacji. Sprecyzował, że o ile w kwestii zmian w edukacji ponadgimnazjalnej istnieje płaszczyzna do porozumienia, o tyle likwidacja gimnazjów jest niepotrzebna i nie ma podstaw, by przypuszczać, aby przyniosła jakieś wymierne korzyści, podczas gdy koszty będą jak najbardziej realne. Według gościa zmiana ta jest de facto jedynie zmianą szyldu.

Nawiązując do problemu smogu, poseł argumentował, iż oparcie polskiej energetyki na węglu i drzewie jest w dłuższej perspektywie nieopłacalne. Zastosowanie rozwiązań, które nie sprzyjają emisji spalin do atmosfery, takich jak energia wiatrowa, przyniosłoby według niego zysk netto, ponieważ rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydają się tańsze (np. węgiel), generują koszty związane z leczeniem nowotworów, co również obciąża finanse publiczne.

Poseł przedstawił też kilka propozycji, które obecnie PSL promuje. Są to: zmniejszenie wieku emerytalnego dla rolników do 60 i 55 lat (pod projektem ustawy dot. tego postulatu zbierano na spotkaniu podpisy), wprowadzenie oskładkowanych świadczeń pieniężnych za pracę dla sołtysów w wysokości połowy pensji minimalnej oraz implementacja podobnego rozwiązania dla działaczy OSP (nie sprecyzowano kwot).

Poruszono również temat niedawnego kryzysu sejmowego. Parlamentarzysta zdystansował się od dwóch stron sporu, które wymownie określił mianem opozycji totalnej i władzy totalnej. Podkreślał, że to PSL jest partią zdrowego rozsądku i nie aprobowało okupacji fotela marszałkowskiego. Dodał również, że kryzys mógł być szybko zażegnany, gdyby nie interwencja prezesa PiS.

Po przemówieniu posła nadszedł czas na pytania z sali. Chętnych było wielu. Jedno z pytań dotyczyło źródła finansowania przedstawionych powyżej propozycji. Poseł odpowiedział, że pieniądze znajdą się, dzięki wzrostowi gospodarczemu, który przełoży się na wpływy do budżetu.

Komentarz redakcyjny: w kwestii odpowiedzi na zadane pytanie należy zwrócić uwagę na pewne fakty. O ile prawdą jest, że wzrost gospodarczy przyczynia się do wzrostu napływu środków do budżetu, o tyle wydaje się, że nie ma obecnie jakichkolwiek podstaw, by twierdzić, że w najbliższym czasie sytuacja w państwie pozwoli na sfinansowanie jakichkolwiek dodatkowych programów bez obciążania podatników, emisji obligacji czy przenoszenia środków z innych zastosowań. Po pierwsze: przewidywany wzrost gospodarczy redukowano już kilkukrotnie. Po drugie: wzrost gospodarczy, na podstawie którego przeprowadza się symulację dot. wysokości przychodów budżetowych, brany jest pod uwagę już na etapie projektowania wydatków. Innymi słowy: wzrost gospodarczy na rok kolejny ma być stosunkowo niski, a poza tym dochody budżetowe, które ma on wygenerować, są już zagospodarowane w ustawie budżetowej. Nic nie wskazuje na to, by miały pojawić się tam nagle dodatkowe środki, które pozwoliłyby na bezbolesne zwiększenie wydatków sektora finansów publicznych. Warto przy tym wspomnieć, że planowany deficyt budżetowy na rok kolejny jest rekordowy i wynosi prawie 60 mld zł.
Redakcja jednocześnie informuje, że z chęcią opublikuje również komentarze polemiczne czytelników (bez względu na afiliacje partyjne lub ich brak).

Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja