Edukacja i kultura, Polityka

Gimnazjaliści wybrali prezydenta

0
30 kwietnia wraz z 300 000 uczniów w całej Polsce, gimnazjaliści z Osieka nad Notecią wzięli udział w szkolnej symulacji wyborów prezydenckich. Przeprowadzone wybory zakończyły projekt pt. „Młodzi głosują”, organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Celem programu było zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

Wcześniej, pod kierownictwem koordynatora projektu Damiana Nierody przeprowadzone zostały akcje towarzyszące. Uczniowie zachęcali rodziców do wzięcia udziału w „prawdziwych” wyborach 10 maja. Przeprowadzili także akcję profrekwencyjną wśród uczniów, uzupełnioną o szczegółową instrukcję głosowania. Podczas zajęć WOS klas II i III zrealizowane zostały tematy dotyczące wyborów oraz uprawnień Prezydenta RP. Omówiono programy i przedstawiono sylwetki kandydatów. Dodatkowo klasy III odwiedziły stronę www.latarnikwyborczy.pl i skorzystały z możliwości porównania swoich poglądów z poglądami kandydatów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w debacie nad poszczególnymi programami.

O godzinie 7.30 otwarto lokal wyborczy. Nad przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Kamil Brzeziński, Mateusz Jastrzembski, Patrycja Lewandowska (przewodnicząca), Sławomira Stasińka i Weronika Świerczyńska. Gdy upłynął czas przeznaczony na głosowanie, komisja udała się przeliczyć głosy. Spośród 170 uprawnionych do głosowania, oddano 114 głosów (w tym 8 nieważnych). Frekwencja wyniosła 67%. Największe poparcie uzyskał Janusz Korwin-Mikke, który uzyskał 58 głosów. Za nim uplasował się urzędujący prezydent, Bronisław Komorowski – 18 głosów. Trzecią lokatę zajął Andrzej Duda – 17 głosów. Paweł Kukiz uzyskał 6 głosów, Marian Kowalski 3 głosy, Magdalena Ogórek 2 głosy. Po 1 głosie uzyskali: Grzegorz Braun i Jacek Wilk. Nikt nie oddał głosu na Adama Jarubasa, Janusza Palikota i Pawła Tanajno.

Udział w programie dostarczył uczniom informacji na temat procedur państwa demokratycznego i znaczenia wyborów oraz zaangażował ich w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej.

Projekt w szkole przeprowadzono zgodnie z zasadą neutralności politycznej. Ze względu na ogromne zainteresowanie uczniów wyniki wyborów szkolnych podane są do wiadomości publicznej, w tym lokalnych mediów. Ogólnopolskie wyniki symulacji wyborów zostaną jednak opublikowane przez CEO po zakończeniu pierwszej tury wyborów powszechnych.

Korzystając z okazji, młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II zachęca do udziału w wyborach prezydenckich 10 maja 2015 roku.

Zwycięzca, Janusz Korwin-Mikke, to kandydat spoza mainstreamu, reprezentujący opcję konserwatywno-liberalną. Głosi konieczność m.in. zniesienia obowiązkowości ubezpieczeń społecznych, radykalnej redukcji podatków i szerokiego programu prywatyzacji, wprowadzenia kary śmierci, depenalizacji spożywania marihuany. W sondażach ogólnopolskich przeprowadzonych na reprezentatywnych grupach wyborców plasuje się na trzeciej, czwartej pozycji.Zdjęcia: gimnazjum, profil Janusza Korwin-Mikke na FB

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja