Bez kategorii

Światowe Dni Młodzieży w Osieku nad Notecią

0

21 lipca 2016r. do parafii p.w. św. Józefa w Osieku nad Notecią zawitali niecodzienni goście. Było to około 200 pielgrzymów z różnych stron świata przebywających w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Pierwszym punktem programu był pobyt i zwiedzanie miejscowego skansenu. Młodzież zapoznała się z historią skansenu, poznała kulturę i zwyczaje naszych przodków. Każdy mógł dotknąć kawałka historii zwiedzając chałupy i zabudowania gospodarcze, kościół, kuźnię, tartaki wiatraki. Następnie o godz. 15:00 odbyła się uroczysta msza św. celebrowana przez sześciu księży w języku francuskim. Było to niesamowite przeżycie zarówno dla mieszkańców Osieka nad Notecią, grupy osieckiej młodzieży gimnazjalnej, która przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, służby liturgicznej jak i przybyłych gości. Msza św. uświetniona została grą i śpiewem zespołu muzycznego, który wykonywał pieśni w języku polskim i angielskim. Pięknie zabrzmiał hymn Światowych Dni Młodzieży – można było poczuć się tak jak byśmy byli już w Krakowie z papieżem Franciszkiem. Homilia wygłoszona w różnych językach podsumowana została na zakończenie mszy św. przez biskupa pomocniczego Krzysztofa Zadarko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Biskup podziękował przybyłej z różnych stron świata młodzieży i księżom za przybycie do naszej ojczyzny, a osieckiemu proboszczowi ks. Adamowi Przyborskiemu księdzu wikariuszowi Dariuszowi Pruszyńskiemu za tak otwarte i miłe przyjęcie w swojej parafii.

Po zakończonej mszy świętej młodzież z Kolumbii, Nikaragui, Szwajcarii, Niemiec i Rwandy udała się na krótka wizytę do gimnazjum, któremu patronuje św. Jan Paweł II. Pielgrzymi byli bardzo mile zaskoczeni, że w tak odległej od Krakowa miejscowości jak Osiek nad Notecią budynek szkoły jest pięknie przyozdobiony i społeczeństwo przygotowuje się do obchodów Światowych Dni Młodzieży. Gimnazjaliści zaangażowani w przygotowania do uczestniczenia w ŚDM chętnie oprowadzali swoich rówieśników z różnych stron  świata po szkole, w której się uczą. Przekazywała im informacje o patronie gimnazjum – Janie Pawle II, który był inicjatorem i jest patronem Światowych Dni Młodzieży.

Na zakończenie wizyty w gimnazjum młodzi z różnych stron świata wpisali się do księgi pamiątkowej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią.

Młodzież przybyła z Kolumbii, Nikaragui, Szwajcarii, Niemiec i Rwandy spędziła czas w naszej miejscowości modląc się, śpiewając oraz poznając kulturę i zwyczaje naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom szczególnie gospodarzowi ks. Adamowi Przyborskiemu, księdzu wikariuszowi Dariuszowi Pruszyńskiemu odpowiedzialnemu za naszą parafialną młodzież, dyrekcji Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią oraz zaangażowanym nauczycielom, pracownikom szkoły, młodzieży gimnazjalnej i służbie liturgicznej.

 

 

DSCN0380

DSCN0391

DSCN0369

DSCN0358

DSCN0348

DSCN0279

DSCN0312

DSCN0336

DSCN0343

 Agnieszka Wachowiak

Edyta Marzoch-Gryczka

O autorze

Gimnazjum w Osieku

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Gimnazjum w Osieku

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja