Historia Osieka

W okresie Polski ludowej – Życie religijne

0
Wojna, która w Osieku trwała do stycznia 1945 roku, nie oszczędziła tutejszego kościoła katolickiego. Wyrzyski starosta powiatowy przekazał więc katolickiej gminie w Osieku w tymczasowe użytkowanie były zbór ewangelicki wraz z zabudowaniami.
Od końca marca 1945 roku do czerwca 1948 roku administratorem osieckiej parafii był ks. Bronisław Müller z Krostkowa. Po nim zarząd parafii otrzymał ks. Stanisław Kwiatkowski, który odnowił świątynię parafialną. W listopadzie 1948 roku w uroczystej procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament i figurę patrona parafii – św. Józefa. Dzięki ofiarnej pomocy mieszkańców wsi stopniowo zaczęto urządzać wnętrze kościoła. Właściciel tartaku Józef Pyszka ufundował ołtarz Matki Boskiej, Zygmunt Świerczyński – ornat gotycki a Tobolski z Pracza – zegar stojący, obrus ołtarzowy i komżę.
W czerwcu 1951 roku na wizytację kanoniczną do Osieka przybył Jego Eminencja Kardynał Stefan Wyszyński, który napisał: „Byłoby doniosłą sprawą zbliżyć plebanię do świątyni, albo drogą wymiany, albo nowej budowy„. Ówczesne warunki polityczne nie dawały jednak nadziei na budowę nowej plebanii. Kardynał Wyszyński udzielił również sakramentu bierzmowania dla 450 mieszkańców Osieka i okolic.
Powitanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od lewej Franciszek Janiec, Emilian Stachurski, Jan Rzepecki, Bronisław Czechowicz
Fotografia nr 29. Powitanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od lewej Franciszek Janiec, Emilian Stachurski, Jan Rzepecki, Bronisław Czechowicz.
W roku 1954 w kruchcie miejscowego kościoła, z okazji 15. rocznicy śmierci pierwszego administratora parafii, zawieszono tablicę pamiątkową o treści: „Gorliwemu Duszpasterzowi, ś.p. ks. Henrykowi Krygierowi, który zginął z rąk okupanta R.P. 1939 w 31 r. życia – wdzięczni parafianie „Ave Maria” – R.i.p.!.
Ks. Proboszcz Stefan Kwiatkowski zmarł po długiej chorobie 9 lutego 1958 roku. Trzy dni później został pochowany na miejscowym cmentarzu. Następnym proboszczem parafii w Osieku został ks. Feliks Gomolewski. W czasie dziesięcioletniej posługi odmalowano wnętrze kościoła, naprawiono gruntownie organy, założono instalację elektryczną, odnowiono prezbiterium, założono zegar na wieży. W lipcu 1968 roku ks. Gomolewski przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w Domu Księdza Jakuba Wujka w Wągrowcu.
Od sierpnia 1968 roku do lipca 1972 roku proboszczem w Osieku nad Notecią był ks. Józef Frąckowiak. Przyczynił się on do odnowienia plebanii, założenia w domu parafialnym salki katechetycznej i witraży w świątyni. Staraniem ks. Frąckowiaka w pierwszą niedzielę adwentu 1968 roku w osieckim kościele ustawiono ołtarz przodem do wiernych, przystosowując w ten sposób świątynię do reformy liturgii w myśl Soboru Watykańskiego II.
Kolejnym administratorem parafii w Osieku był ks. Stanisław Pohl, który przyczynił się do powstania w parafii punktu poradnictwa rodzinnego oraz budowy kostnicy na miejscowym cmentarzu. Do pomocy w katechizowaniu ks. Pohl zatrudnił katechetkę.
Tabela nr 8. Katechizacja w parafii pw. św. Józefa w Osieku nad Notecią w 1972 roku
Katecheza wstępna 52 dzieci Uczyła katechetka 2 razy w tygodniu
Katecheza podstawowa 425 dzieci
(nie uczęszczało 20 dzieci)
Katechetka 18 godzin tygodniowo,
Ks. Proboszcz 16 godzin tygodniowo
Katecheza uzupełniająca 92 osoby Ks. Proboszcz 3 razy w tygodniu
Źródło: B. Wachowiak, Dzieje parafii św. Józefa w Osieku n/Notecią w latach 1925-1976, maszynopis pracy magisterskiej, Bydgoszcz 1998.
Kaplica na cmentarzu została wybudowana w 1975 roku. Poświęcenia dokonał ks. biskup Jan Czerniak, który wizytował Osiek z okazji jubileuszu 50-lecia parafii.
W 1976 roku obowiązki proboszcza w Osieku nad Notecią objął ks. Ryszard Pacanowski. Rok później otrzymano wreszcie zezwolenie na budowę nowej plebanii przy kościele. Prace trwały do 1981 roku. Dotychczasowa plebania została przygotowana na przyjęcie sióstr zakonnych. W lipcu 1984 roku Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia podjęły pracę w Osieku, lecz z powodu braku powołań w Zgromadzeniu, po pięciu latach siostry opuściły wieś. Staraniem ks. Pacanowskiego w latach 1986-1989 rozbudowywano świątynię. Rozbudowę z istniejącym kościołem połączono w 1990 roku.

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja