Historia Osieka

W okresie Polski ludowej – Rolnictwo

0
Rolnictwo powiatu wyrzyskiego, również Osieka nad Notecią, ucierpiało wskutek działań Armii Czerwonej, która rekwirowała i pędziła na wschód żywy inwentarz, który wpadł w jej ręce. W województwie bydgoskim straty w pogłowiu zwierząt wyniosły od 50% w przypadku owiec do 90% w przypadku drobiu.
Według spisu powierzchni użytków i zasiewów z 1970 roku w Osieku nad Notecią (wraz z Ostrówkiem i Wyciągiem) były 352 gospodarstwa o łącznej powierzchni 966 ha 82 a. Osób żyjących tylko z rolnictwa było jednak zdecydowanie mniej – w samym Osieku około 30 osób. We wsi najwięcej mieszkało tzw. chłopo-robotników, którzy uprawiali niewielki obszar ziemi. Średnia powierzchnia gospodarstwa w 1970 roku wyniosła 2 ha 75 a.
W roku 1973 liczba gospodarstw indywidualnych w Osieku nad Notecią wzrosła do 422, o łącznej powierzchni 1056 ha 53 a. We wsi istniała Spółdzielnia Kółek Rolniczych. Świadczyła ona usługi w zakresie wykonywania prac polowych oraz remontu maszyn rolniczych. Rolnicy z Osieka zaopatrywali się w nawozy sztuczne i inne artykuły niezbędne do produkcji rolnej, przede wszystkim w Składnicy Towarowej należącej do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Tam też prowadzony był skup płodów rolnych i zwierząt. Punkt skupu w Osieku prowadzony był również przez Pilską Spółdzielnię Ogrodniczą, powstałą w 1952 roku. Obsługiwała ona głównie okoliczne sady. Część skupionych owoców i warzyw kierowano na rynki zagraniczne, głównie do ZSRR. Punkt skupu spółdzielni ogrodniczej mieścił się przy ulicy Przemysłowej 17.
Tabela nr 7. Pogłowie zwierząt w Osieku nad Notecią w 1970 roku.
Wyszczególnienie
Pogłowie ogółem
(Osiek wraz z Wyciągiem i Ostrówkiem)
Średnia na gospodarstwo
Konie
127
0,36
Bydło
375
1,07
Trzoda chlewna
477
1,36
Owce
319
0,91
Kozy
67
0,19
Kury
3748
10,65
Źródło: Powiatowy Inspektorat Statystyczny w Wyrzysku, Spis zwierząt gospodarskich w 1970 roku.

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja