Historia Osieka

Początki badań historycznych

0
Informacji o najdawniejszych czasach udzielają nam wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w latach 1972-77 w Osieku-Praczu oraz w latach 1992-96 w Żuławce Małej, niewielkiej osadzie graniczącej z Osiekiem.
Staw we wsi Żuławka, gdzie dokonano archeologicznego odkrycia
Fotografia nr 7. Staw we wsi Żuławka, gdzie dokonano archeologicznego odkrycia.
W 1972 roku z urwiska w Osieku-Praczu, przy którym okoliczni mieszkańcy wybierali piasek i żwir, zaczęły spadać gliniane naczynia. Archeolodzy z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem Wojciecha Kuczkowskiego, w toku 5-letnich badań, odkryli 581 ciałopalnych grobów oraz 3 paleniska kremacyjne . Znalezisko pozwoliło odtworzyć m.in. obrządek pogrzebowy ludności zamieszkującej tutejsze tereny od epoki brązu po czasy wczesnego średniowiecza.
Dwadzieścia lat później, w pobliskiej Żuławce Małej dokonano kolejnego sensacyjnego odkrycia. W 1992 roku z powodu długotrwałej suszy wyschła woda, w wykopanym dziesięć lat wcześniej, niewielkim stawie rybnym należącym do Jana i Andrzeja Kowalskich. Dnia 7 września 1992 roku do Żuławki przyjechał archeolog Jarosław Rola i na dnie stawu ujrzał zbrązowiałe belki stanowiące fragment drewnianej konstrukcji. Późniejsze prace wykopaliskowe pozwoliły odtworzyć historię pradoliny Noteci od epoki późnego paleolitu.
Stanowiska archeologiczne w Osieku – Praczu i w Żuławce Małej prowadzone były również w latach następnych. Niejako przy okazji ekspedycja archeologiczna Muzeum Okręgowego w Pile zbadała w latach 1996-97 cmentarzysko kurhanowe na Dębowej Górze. Pozwoliło to m.in. na ustalenie, że mogiły usypane zostały we wczesnym średniowieczu.
Stanowisko archeologiczne
Fotografia nr 9. Stanowisko archeologiczne.

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja