Historia Osieka

Najnowsze dzieje Osieka – Życie religijne

0
Początek lat 90. XX w. przyniósł oddanie do użytku dobudowanej części kościoła pw. św. Józefa w Osieku. W niedzielę 4 listopada 1990 roku o godzinie 16.00 Jego Eminencja Kardynał Józef Glemp konsekrował osiecką świątynię. Mieszkańcy Osieka złożyli dar w postaci ornatu, który ks. Prymas przeznaczył dla świątyń katolickich na terenie Związku Radzieckiego.
Dnia 4 maja 1991 roku przybył do Osieka ks. bp B. Wojtuś. Dostojny Gość spotkał się m.in. z nauczycielami osieckiej szkoły. Kolejna wizytacja parafialna miała miejsce w dniu 23 września 1997 roku, kiedy to Osiek gościł biskupa Stanisława Gądeckiego.
Dekretem stolicy arcybiskupiej w Gnieźnie z dnia 15 grudnia 1992 roku Wyrzysk stał się stolicą nowego dekanatu. Osiecka parafia weszła w skład nowo ustanowionego dekanatu wraz z parafiami z Białośliwia, Glesna, Kosztowa, Krostkowa, Nieżychowa, Żelazna i Wyrzyska.
W roku 2000 zmarł ks. proboszcz Ryszard Pacanowski. Dekretem Arcybiskupa Gnieźnieńskiego parafię w Osieku nad Notecią objął ks. Andrzej Ostrowski. Nowy proboszcz przystąpił do kapitalnego remontu świątyni. W krótkim czasie przebudowano prezbiterium, postawiono nowy ołtarz ofiarny, założono nowe witraże, oświetlenie i nagłośnienie. Zasługą księży pełniących swe powołanie w Osieku oraz katechetów pracujących w osieckich szkołach jest, że sprawami Kościoła żyje cała społeczność wsi. W kwietniu 2005 roku, po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, mieszkańcy Osieka gromadzili się codziennie (do czasu pogrzebu) przed Gimnazjum, noszącym imię papieża, gdzie zapalali znicze i składali kwiaty.
Dnia 13 kwietnia 2005 roku do Osieka przybył ordynariusz bydgoski biskup Jan Tyrawa, który udzielił sakramentu bierzmowania uczniom klas III miejscowego gimnazjum.
Tekst powstał w 2005 roku

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja