Historia Osieka

Najnowsze dzieje Osieka – Organizacje społeczne

0
Po przemianach ustrojowych w 1989 roku nadal rozwijały swą działalność organizacje społeczne zrzeszające mieszkańców Osieka nad Notecią. Najważniejszą organizacją pozostała Ochotnicza Straż Pożarna i jej Orkiestra Dęta.
W 1991 roku, w dniu Święta Niepodległości – 11 listopada – oddano do użytku nową świetlicę strażacką. Uroczystość była okazją do zaprezentowania mieszkańcom wsi repertuaru orkiestry. W remizie strażackiej organizowane są wesela, stypy, dyskoteki, spotkania emerytów i rencistów, Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej oraz próby zespołu „Koraliki”. Dobudowana część remizy, o ogólnej kubaturze 2488 m3, mieści salę o powierzchni 240 m2 z niewielką sceną o wymiarach 7,5m x 3m. W budynku znajduje się również kuchnia, 2 magazyny, sanitariaty oraz pięć pokoi.
W roku 1994, z okazji jubileuszu 85-lecia Straży Pożarnej w Osieku, jednostka otrzymała od Urzędu Miasta i Gminy w Wyrzysku nowe koszule i czapki rogatywki. Z okazji powstania OSP, orkiestra z Osieka wystąpiła przed władzami województwa pilskiego, gminy Wyrzysk oraz mieszkańcami wsi. Również w 1994 roku, w dniu Św. Floriana – opiekuna strażaków – osiecka orkiestra gościła u siebie orkiestrę z Holandii. Oba zespoły wystąpiły na wspólnym koncercie.
W roku 1996 skład orkiestry zasilili nowi członkowie: Rafał Kaczmarek, Michał Kaczmarek, Waldemar Tryba, Piotr Koniec, Mariusz Durczak, Adam Brzeziński, Patryk Nowak, Konrad Pawłowski. Opiekunami orkiestry zostali druhowie Ireneusz Owsianny oraz Stefan Wełniak. Rok później (6 lipca 1997 roku) strażacy z Osieka, z okazji 70-lecia istnienia orkiestry, zorganizowali uroczystość, na której goszczono m.in. posłów ziemi pilskiej (Jerzego Kado, Romualda Ajchlera, Wojciecha Nowaczyka), przedstawicieli wojewódzkich władz straży pożarnej (Krzysztofa Fojta, Czesława Muchę), Burmistrza gminy Wyrzysk Franciszka Tamasa oraz orkiestry z Nakła nad Notecią oraz Krajenki. Podczas uroczystości wyróżniono zasłużonych członków osieckiej orkiestry. Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono druhów: Stefana Banaszaka, Tadeusza Rzannego, Eugeniusza Derusa oraz Tadeusza Rzepeckiego. Srebrny medal otrzymał Roman Rerek a brązowe: Maciej Sury, Leszek Kusz, Dariusz Kaczmarek oraz Mirosław Durczak. Na mocy uchwały Prezydium Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych osiecka orkiestra została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
Rok 1998 przyniósł zarejestrowanie orkiestry z Osieka w Nadnoteckim Związku Chórów i Orkiestr Dętych w Pile. W następnym roku skład orkiestry rozszerzono o nowych członków: Wojciecha Trojanowskiego, Marcina Świerczyńskiego, Przemysława Pyszkę, Tomasza Zielińskiego, Piotra Śligę, Damiana Wasiaka, Rafała Kownackiego, Dariusza Garlickiego, Marcina Kostrzewskiego, Pawła Stanika oraz Adama Garlickiego. Bardzo ważnym wydarzeniem w historii Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku n/Not., był udział w uroczystości obchodów 80. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, które odbyły się 18 maja 2000 roku na rynku w Wadowicach – rodzinnym mieście Ojca Świętego. Orkiestra z Osieka, wspólnie z 80 innymi orkiestrami, wykonała „Rotę”, „Mazurka Dąbrowskiego”, „Marsz Strażaków” oraz „Gaude Mater Polonia”. W roku 2002, który był rokiem jubileuszu 75-lecia orkiestry z Osieka, zespół wystąpił na licznych imprezach, m.in. na Przeglądach Orkiestr Dętych w Budzyniu i Zakrzewie, w uroczystościach z okazji Dnia Kobiet, Pucharu Świata w Skokach Spadochronowych na Celność Lądowania oraz w uroczystościach państwowych i kościelnych. Dnia 1 czerwca 2003 roku Osiek był gospodarzem Festiwalu Orkiestr Dętych.
Obecnie orkiestra dęta z Osieka liczy około 30 osób, natomiast jednostka OSP skupia w swych szeregach 176 członków, w tym 87 czynnych. Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku jest Edward Gaczkowski a naczelnikiem – Sławomir Królak. W 2003 roku strażacy z Osieka uczestniczyli w 64 akcjach ratowniczo – gaśniczych. Jednostka prowadzi również działalność prewencyjną w postaci pogadanek o tematyce przeciwpożarowej lub licznych pokazów. Warto również nadmienić, że jednostka OSP z Osieka jako jedna z pierwszych weszła w skład Krajowego Systemu Ratowniczego (w 1995 roku) a miejscowi strażacy wykonują również prace na rzecz ogółu społeczeństwa, m.in. wykonali nieodpłatnie plac targowy o powierzchni 1000 m2.
Uroczystość 70-lecia Orkiestry Dętej w Osieku nad Notecią
Fotografia nr 40. Uroczystość 70-lecia Orkiestry Dętej.
Od 1994 roku działa w Osieku Koło Rodziców Dzieci z Niepełną Sprawnością. Koło jest specjalistyczną filią Miejsko – Gminnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Wyrzysku. Na spotkanie założycielskie w dniu 19 grudnia 1994 roku, które odbyło się w mieszkaniu pani Łucji Cieśli, przybyło 13 matek. W skład zarządu Koła weszły: Przewodnicząca – Łucja Cieśla, Sekretarz – Małgorzata Borzych, Skarbnik – Grażyna Boińska, Członkinie – Wiesława Pawlaczyk, Hanna Karsteien.
Za główny cel postawiono sobie upowszechnianie kultury pedagogicznej wśród rodziców, opiekę społeczną nad rodzicami z najtrudniejszymi warunkami socjalnymi oraz zapobieganie sieroctwu społecznemu.
Ponad 130 osób zrzesza osieckie koło Polskiego Związku Wędkarskiego. W styczniu 2005 roku prezesem po raz kolejny wybrany został Bronisław Kwaśniak. W skład zarządu wchodzą ponadto: Stefan Belka, Henryk Wieczorek, Edmund Jagła, Stanisław Copija, Jarosław Jagła, Władysław Rerek, Tadeusz Rzanny i Ryszard Rzanny.
Spośród innych organizacji działających w Osieku wymienić należy Koło Gospodyń Wiejskich, którego przewodniczącą jest Ewa Pawlaczyk i które skupia około 40 gospodyń, Kółko Rolnicze, Drużynę Harcerską im. Marii Konopnickiej, klub sportowy (opisany w innym podrozdziale), Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych.
Tekst powstał w 2005 roku

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja