Historia Osieka

Najnowsze dzieje Osieka – Ochrona zdrowia

0
Niedostateczna ochrona zdrowia w Osieku nad Notecią była jednym z najpoważniejszych problemów nękających mieszkańców wsi w latach 90. XX wieku. Problem ten wynikał w głównej mierze z trudnej sytuacji służby zdrowia w Polsce.
Sprawa opieki zdrowotnej była nawet przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Osieku w dniu 7 października 1999 roku. Dyrektor szkoły mgr Jacek Wiśniewski, mając na względzie dobro mieszkańców Osieka, w szczególności dzieci – uczniów kierowanej przez Niego placówki – skierował do Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wyrzysku – Krzysztofa Berndta – list, w którym wytknął negatywne zjawiska zachodzące w osieckim Ośrodku Zdrowia, w szczególności brak stałej kadry lekarskiej.
W celu poprawy jakości opieki zdrowotnej w Osieku wyremontowano mieszkanie w Ośrodku Zdrowia przy ulicy Pięknej, przeznaczone pierwotnie dla małżeństwa lekarzy pracujących we wsi. Obecnie w tymże budynku mieści się Przychodnia Medycyny Rodzinnej „VITA”. W ośrodku pracują pielęgniarki środowiskowe rodzinne – Bernadeta Pałczak oraz Urszula Śledź, a także położna środowiskowa – Danuta Pater. Pacjentów przyjmują dr Maciej Wawrzyniak, Ayman Oukal oraz Kazimierz Łempicki. Gabinet stomatologiczny prowadzi Wojciech Sinkiewicz. Ponadto prywatną praktykę lekarską prowadzą w OsiekuAleksandra Koźlikowska – Szymborska (specjalista chorób wewnętrznych) oraz Zygmunt Zadrużycki (lekarz medycyny pracy).
Tabela nr 11. Statystyka przyjęć w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w latach 1995-1998.
Rok Poradnia ogólna Poradnia dla dzieci Por. stomat.
Ilość porad
Ilość porad Wizyt dom. Ilość porad Wizyt dom.
1995 8718 130 3160 36 961
1996 7126 113 3485 88 1531
1997 6764 85 3181 87 1901
1998 5354 70 3297 66 2705
Źródło: „Echo Wyrzyskie”, nr 11 (106), listopad 1999 r.
Mimo pewnej poprawy w ostatnich latach, słaba opieka lekarska nadal pozostała jednym z największych problemów mieszkańców Osieka, co zauważalne jest m.in. na spotkaniach wiejskich z radnymi i burmistrzem Wyrzyska. Osieczanie uskarżają się zwłaszcza na brak specjalistów oraz fakt, że przychodnia otwarta jest tylko w dni powszednie.
Warto również wspomnieć, że we wsi działają dwie apteki – w pawilonie handlowym na ulicy Pięknej oraz przy ulicy Głównej.
Tekst powstał w 2005 roku

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja