Historia Osieka

Najnowsze dzieje Osieka – Gospodarka

0
Po wprowadzonych w latach 1988-89 zasad wolnego rynku nastąpił rozwój prywatnej przedsiębiorczości, zauważalny również w Osieku nad Notecią.
Pojawiło się wiele sklepów, zakładów usługowych, przedsiębiorstw. W roku 1990 powstało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ROMEX”, prowadzące własna ubojnię zwierząt rzeźnych i zatrudniające ponad 100 osób. Rok później Pilska Spółdzielnia Ogrodnicza przemianowana została w przedsiębiorstwo „WINEX”, zajmujące się eksportem owoców i warzyw oraz przetwórstwem owocowo-warzywnym.
Największym pracodawcą na terenie wsi pozostało Pilskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej z filią w Osieku n. Notecią. Zakład został w kwietniu 1992 roku postawiony w stan likwidacji a trzy lata później zakupiony przez Renatę, Piotra i Sławomira Bullerów. Dnia 1 sierpnia 1998 roku osiecka cegielnia przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „Biegonice – Osiek”. W maju 2004 roku nowym właścicielem zakładu została austriacka spółka „WIENERBERGER”. Obecnie w Osieku produkuje się różnego rodzaju cegły i pustaki (m.in. pustaki szczelinowe, stropowe, do przewodów wentylacyjnych, cegły kratówki).
Innym dużym pracodawcą na terenie Osieka nad Notecią – obok wspomnianej „Ceramiki” i Romex-u, należącego do Romana Mrotka, jest producent mebli – firma Stolprodex.
W kwietniu 1998 roku otwarto uroczyście w Osieku filię Banku Spółdzielczego z Białośliwia. Na potrzeby banku zaadaptowano część pawilonu handlowego wykupionego od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Prezesem banku jest Stanisław Pyszka. Placówka oferuje pełną gamę usług bankowych, m.in. prowadzenie rachunków bieżących i kont osobistych, realizowanie płatności i rozliczeń pieniężnych. Obsługę finansową w Osieku prowadzi również punkt kasowy banku PKO BP, usytuowano w pawilonie handlowym przy ulicy Pięknej oraz oddział Poczty Polskiej przy ulicy Dworcowej, pełniący również funkcje Banku Pocztowego.
Część placówek handlowych i usługowych działających przed 1989 rokiem została w latach 90. XX wieku zamknięta. Taki los spotkał m.in. popularny bar „Karolinka”, natomiast restauracja „Słoneczna” zmieniła nazwę na „ABC” ale służyła tylko na imprezy okolicznościowe, takie jak wesela czy stypy. W kwietniu 2005 roku dotychczasowy właściciel restauracji zaoferował lokal do sprzedaży.
Na dzień 31 grudnia 2004 roku w Osieku nad Notecią zarejestrowanych było 136 podmiotów gospodarczych: 52 prowadzących działalność handlową, 6 – gastronomiczną, 10 w branży budowlanej, 45 świadczących pozostałe usługi materialne, 3 podmioty zajmujące się produkcją, 2 firmy w branży informatycznej, 8 – w produkcyjno-usługowej oraz 10 zajmujących się transportem.
Spośród wielu firm działających w Osieku wymienić można m.in. firmę transportową „MO-DO” (właściciel Zenon Rummel), PHU „EKO-GAZ” (Ryszard Geszke), producenta wyrobów garmażeryjnych – firmę „Pierożek” (Gertruda Giese), producenta opakowań z drewna – firmę „ELKOM” (Jerzy Hames), Szkołę Jazdy „OLIMP” (Cecylia Turbiak), „MROKET” Sp. J. – dystrybutora materiałów budowlanych, opału i paliwa oraz piekarnię należącą do firmy „Edro” z Nakła nad Notecią. Teresa Chrząstek prowadzi hurtownię „Tereda”, zajmującą się, oprócz handlu art. przemysłowymi, również produkcją papieru śniadaniowego. Innymi osobami prowadzącymi działalność handlową w Osieku są m.in. Andrzej Zając (art. spożywcze, zabawki, materiały budowlane), Marzena Garnitz (art. spożywcze, kwiaciarnia), Maria Nastały (art. spożywcze i przemysłowe). Niektórzy z mieszkańców Osieka prowadzą działalność gospodarczą w innych miejscowościach. Przykładowo Arkadiusz Koniec jest właścicielem popularnej w Pile restauracji „Cechowa”.
Tekst powstał w 2005 roku

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja