Edukacja i kultura, Z życia Kościoła

„Ziemia krajeńska” – nowa książka ks. Adama Przyborskiego

0
Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się właśnie nowa pozycja z zakresu historii regionu. Jest nią książka pióra księdza Adama Przyborskiego o tytule „Ziemia krajeńska. Historia, miejsca, ludzie.”

Krajna to, jak wyjaśnia autor na pierwszych kartach monografii, kraina geograficzna obejmująca swoim zasięgiem następujące powiaty: pilski, nakielski, sępoleński, złotowski. Znajdziemy więc w pracy szereg informacji dotyczących naszej miejscowości. Miłym akcentem jest też fakt, że okładkę zdobi akwarela Karola Wójcika przedstawiająca chatę z naszego skansenu.

O zakresie tematycznym książki i powodach, które stały za jej napisaniem, pisze ksiądz Przyborski we wstępie. Ów wstęp, dzięki uprzejmości autora, mamy przyjemność zaprezentować w całości:

Moje zainteresowania dziejami Krajny trwają od lat. Część ustaleń dotyczących jej historii opublikowałem w licznych artykułach, które ukazały się w miejscowej prasie. Ukoronowaniem tej pracy jest niewątpliwie książka poświęcona dziejom Krajny pt. „Krajna. Historia. Miejsca. Ludzie”, wydana w ubiegłym roku. Spotkała się ona z bardzo życzliwym przyjęciem. Jej nakład szybko się wyczerpał, a wciąż zgłaszają się nowe osoby w celu jej nabycia.
Pragnąc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom postanowiłem napisać kolejną książkę poświęconą Ziemi krajeńskiej. Tym bardziej, że w poprzedniej publikacji nie wykorzystałem wszystkich zebranych materiałów.
Poniższa monografia zawiera wiadomości znane już czytelnikom z moich poprzednich książek i artykułów oraz zagadnienia dotąd niepublikowane.
Przy pisaniu tej monografii oprócz źródeł archiwalnych korzystałem z informacji zawartych w różnych encyklopediach, słownikach, książkach, artykułach, etc. W książce został również wykorzystany bogaty zbiór fotografii.
Moja praca składa się z sześciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym ukazałem środowisko geograficzno-przyrodnicze Krajny. Przedstawiłem także dzieje miast i gmin leżących na omawianym terenie.
Rozdział drugi zawiera ważniejsze wydarzenia z historii Krajny. W tym miejscu pragnę zauważyć, że wybór tych wydarzeń jest subiektywny. Nie każdy może się z nim zgodzić.
Biogramy zasłużonych Krajan zawierają rozdziały trzeci i czwarty. Z pewnością czytelnik może być zaskoczony, że nie zostali tu opisani wszyscy znani Krajanie, ale trzeba pamiętać, że zawsze w takich wypadkach autor książki zmuszony jest do dokonania subiektywnego wyboru i przedstawienia wąskiej, ale reprezentatywnej części społeczeństwa.
W rozdziale piątym opisałem ważniejsze tradycje i zwyczaje krajeńskie. Natomiast w ostatnim rozdziale przedstawiłem dzieje kościołów oraz pałaców, będących perełkami Ziemi krajeńskiej.
Aby ułatwić czytelnikom zapoznanie się z historią Krajny na końcu książki umieściłem kalendarium dziejów Krajny.
Książka ta nie mogłaby powstać bez pomocy wielu osób. W tym miejscu pragnę podziękować Katarzynie Wegner i Jakubowi Olekszykowi za stałą pomoc okazywaną w trakcie pisania książki oraz wszystkim tym, którzy podzielili się ze mną zebranymi przez siebie materiałami i fotografiami.

Książkę można nabyć w biurze parafialnym w cenie 30zł.

O autorze

Redakcja

Udostępnij:
  • Drukuj
  • email
  • RSS
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Digg
  • del.icio.us
  • Blip
  • Śledzik

About the author / 

Redakcja

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Pogoda dla Osieka

Bądź na bieżąco

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać aktualności z serwisu Osiek.net
harmonogram wywozu śmieci
harmonogram wywozu śmieci


Stomatolog

Zabolał Cię ząb? Nie martw się. Stomatolog Ewa Winnicka z Osieka znajdzie na to sposób. Pamiętaj o regularnych wizytach i higienie jamy ustnej. Zobacz więcej
stomatolog dziecięcy

Architekt Wyrzysk

Adaptacje projektów, zagospodarowanie przestrzenne, projekty nieruchomości, inwentaryzacje nieruchomości - to wszystko w firmie ADC-W Wawrzyniec Winnicki z Wyrzyska. Zobacz więcej
architekt wyrzysk

Fotograf z Osieka

Profesjonalne usługi fotograficzne w Osieku nad Notecią - śluby, chrzciny, komunie, jubileusze, portrety. Zobacz więcej
fotograf na wesele Wyrzysk

Redakcja